تنظیمات مربوط به کیفیت تصویر 4k در تلویزیون سونی

تنظیمات مربوط به کیفیت تصویر 4k  در تلویزیون سونی

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که قیمت تلویزیون سونی 4K را با هزینه چند ده میلیون تومانی شنیده باشید و خریداری کرده باشید ولی هنگام تماشای تلویزیون، متوجه شوید که تصاویر درحال پخش، از نظر کیفیت، به تصاویری که در فروشگاه تلویزیون پخش می شد هیچ شباهتی ندارد. مشکل از کجاست؟ تنظیمات مربوط به کیفیت تصویر 4k در تلویزیون سونی، گاهی اوقات پیچیده به نظر می رسد. اما با تنظیم آنها می توانید، تصاویر مورد علاقه خود را با کیفیت بیشتری مشاهده کنید.

چرا گاهی اوقات کیفیت تصویر در تلویزیون 4K پایین است؟

هنگامی که شما قصد خرید تلویزیون 4K را دارید و به همین دلیل وارد فروشگاه لوازم صوتی تصویری می شوید، تصاویری با جزئیات بسیار زیاد، رنگ و کنتراست خیره کننده و کیفیت فوق العاده را در تلویزیون های موجود در فروشگاه مشاهده می کنید. شاید با دیدن آن تصاویر تصمیم بگیرید و یکی از آن تلویزیون ها را خریداری کنید. سپس تلویزیون را در منزل نصب کرده و پس از راه اندازی آن، شبکه های تلویزیون را تماشا کنید. اما چه چیز باعث می شود که کیفیت تصاویر یکباره تا این حد کاهش پیدا کند؟

باید بگوییم که جای هیچ گونه نگرانی نیست و مشکل فنی وجود ندارد. در واقع مشکل از تلویزیون شما نیست، بلکه مشکل از تصاویری است که در حال پخش آنها است!

یک تلویزیون فورکی می تواند تصاویر را با رزولوشن 3840 در 2160 پیکسل نمایش دهد. در حقیقت، نمایشگر همه تلویزیون های 4k، صرف نظر از اندازه آنها، از تعداد 3840 در 2160 پیکسل ساخته شده است. حال اگر شما در این صفحه نمایش (تلویزیون) با کیفیت 4K ، یک ویدئو با همین رزولوشن را پخش کنید، آن را با کیفیت عالی و جزئیات بسیار زیاد، می بینید.

اما اگر تصاویری با کیفیت کمتر از 4K را پخش کنید، چه اتفاقی می افتد؟ آیا هنوز هم کیفیت تصویر به همان اندازه خواهد بود؟ مسلما خیر!

تصاویر اکثر شبکه های تلویزیونی با رزولوشن استاندارد یا اصطلاحاٌ SD مخابره می شوند. کیفیت تصویر در این رزولوشن، برابر با 720 پیکسل در پنها و 480 یا 576 پیکسل در ارتفاع است. (میزان پیکسل های ارتفاع در این کیفیت، به نسبت ابعاد تصویر بستگی دارد) همان طور که مشاهده می کنید، این رزولوشن و میزان پیکسل ها، با رزولوشن 4K تلویزیون شما، بسیار فاصله دارد. از طرفی می دانیم که هرچه تعداد پیکسل ای تشکیل دهنده تصاویر بیشتر باشد، تصویر کیفیت بهتری خواهد داشت. تعداد بنابراین طبیعی است که تصاویر بیشتر شبکه های تلویزیونی در تلویزیون های 4K یا اولترا اچ دی، با افت محسوس کیفیت دیده شوند.

تصاویر با کیفیت های کمتر از 4K در تلویزیون های Ultra HD (یا همان 4K)، مقداری تار دیده می شوند. گاهی ممکن است بتوانید پیکسل های تصویر را به صورت مربع هایی نسبتا درشت، در تصویر ببینید که تجربه کاربری ناخوشایندی را ایجاد می کند. این تاری و بی کیفیتی تصویر در تلویزیون های بزرگتر، بیشتر به چشم می آیند. دلیل این امر، کمتر بودن کیفیت تصاویر است و تلویزیون کار خود را به درستی انجام میدهد!

اما آیا برای افزایش کیفیت تصاویر راهی وجود دارد؟

اما آیا برای افزایش کیفیت تصاویر راهی وجود دارد؟

ویژگی Upscale یا ارتقای تصاویر

خبر خوب این است که خوشبختانه برخی سازندگان تلویزیون همانند کمپانی سونی، برای رفع این مشکل چاره ای اندیشیده و تکنولوژی ارتقای کیفیت تصاویر را در تلویزیون های 4K و Full HD تعبیه کرده اند. این تکنولوژی به تلویزیون های فول اچ دی، 4K و 8K اجازه می دهد تا تصاویری با کیفیت های پایین تر را برای پخش در صفحه نمایش اولترا اچ دی این تلویزیون ها، سازگار کنند. به لطف وجود تکنولوژی ارتقای تصاویر یا Upscale ، افت کیفیت و تاری تصویر، در این تلویزیون ها کمتر به چشم می آید.

هرچند این تکنولوژی نمی تواند معجزه کند و از تصویری با رزولوشن استاندارد، یک تصویر با کیفیت فورکی واقعی نمایش دهد! این تکنولوژی به طور پیش فرض در اکثر تلویزیون ها وجود داشته و کار می کند. بنابراین برای فعال کردن آن نیاز به تنظیمات خاصی نخواهید داشت.

تنظیم رزولوشن تصویر تلویزیون سونی

ممکن است در قسمت تنظیمات تصویر تلویزیون، حروف p و i را پس از اعداد نشان دهنده رزولوشن، دیده باشید. شاید این سوال به وجود بیاید که کیفیت 2160i چه تفاوتی با کیفیت 2160p دارد؟

هردوی این رزولوشن ها، در واقع 4K هستند. اما تفاوت آنها در نحوه نمایش و بازسازی تصاویر است. حرف i نشان دهنده شیوه interlaced scan یا اسکن پیوسته است. در این شیوه نمایش تصاویر، اسکن و بازسازی صحنه بیشتر طول می کشد.

حرف p نشان دهنده عبارت progressive scan یا اسکن متوالی تصویر است. در این شیوه نمایش تصویر، دستگاه شما، ویدئوی در حال پخش را با سرعت بیشتری اسکن و بازسازی می کند و در نتیجه، شما تصویری با حرکات نرم تر و بدون تاری و کشیدگی را مشاهده خواهید کرد. این تکنولوژی در نمایش صحنه های اکشن، بازی های ویدئویی و مسابقات ورزشی و اتومبیل رانی، کمک می کند تا بتوانید تصاویر را با کیفیت بهتر و جزئیات بیشتر تماشا کنید.

گفتنی است در مجموع شیوه نمایش progressive scan برای نماش هرنوع تصویر، مناسب تر بوده و به معنی بالاتر بودن کیفیت تصویر است.

تنظیمات مربوط به کیفیت تصویر 4k در تلویزیون سونی

برای ورود به تنظیمات مربوط به کیفیت تصویر 4k در تلویزیون سونی ، می توانید با فشردن دکمه خانه  و انتخاب گزینه آغاز به کار، عملیات اصلی (تنظیمات)  را نمایش دهید. در این منو گزینه تغییر تنظیمات تصویر و صدا و سپس تنظیمات تصویر را انتخاب کنید.

حالت تصویر

در این زیرمنو، می توانید حالت نمایش تصویر، را بر اساس برنامه در حال پخش انتخاب نمایید. گزینه های حالت خودکار، حالت Netflix، فیلم سینمایی، مسابقه ورزشی و … قابل انتخاب هستند.

روشنایی

در این قسمت می توانید میزان روشنایی تصویر یا brightness را تنظیم نمایید.

رنگ

در این قسمت میزان اشباع یا saturation  تصویر را می توانید تنظیم کنید. اشباع رنگ به معنی تنظیم تمایل رنگ های تصویر به سمت خاکستری و بی رنگی یا تمایل رنگ ها به درجات تند و پررنگ است.

حسگر نور

فعال بودن حسگر نور ، به تلویزیون کمک می کند تا مطابق با روشنایی محیط، به طور خودکار نور زمینه تصویر را تنظیم کند. سنسور نور با  تنظیم خودکار روشنایی صفحه در نور کم، باعث صرفه جویی در مصرف انرژی خواهد شد.

گزینه های تنظیمات پیشرفته کیفیت تصویر 4K

گزینه های تنظیمات پیشرفته تصویر

کنتراست

کنتراست به معنای تنظیم اختلاف بین تیرگی و روشنی های تصویر است و کنتراست متعادل، تصویری شفاف را به نمایش می گذارد. همچنین کنتراست بیش از حد حالت طبیعی تصویر را از بین می برد.

گاما

در این قسمت نیز می توانید نوعی از تعادل بین تیرگی و روشنی تصویر را تنظیم نمایید. گاما با کنتراست متفاوت است و تغییر دادن آن تأثیر متفاوتی بر نمایش تصویر دارد.

بهبود کنتراست پیشرفته

در این قسمت کنتراست تصویر، به طور خودکار تنظیم میشود.

X-tended Dynamic Range

در این قسمت می توانید میزان روشنایی تصویر در نقاط سفید و روشن و میزان تاریکی تصویر در نقاط سیاه و تیره را تنظیم نمایید.

تنظیمات رنگ در تلویزیون 4K سونی

 تمایل رنگ

در این قسمت از تنظیمات مربوط به کیفیت تصویر 4k در تلویزیون سونی پیشرفته می توانید درجه نورهای قرمز، سبز و آّبی تصویر را تنظیم نمایید.

رنگ زنده

با اعمال این گزینه، رنگ تصویر به طور خودکار، به حالت زنده و طبیعی در می آید.

تنظیم برای هر رنگ

در این قسمت می توانید درجه اشباع و نور را برای هر یک از رنگ های تصویر سفارشی سازی کنید.

تنظیمات شفافیت تصویر در تلویزیون 4K سونی

تنظیمات شفافیت تصویر در تلویزیون 4K سونی

وضوح

در این قسمت می توانید میزان شفافیت و وضوح جزئیات تصویر را تنظیم نمایید.

خلق واقعیت

با استفاده از تنظیم دستی در این گزینه می توانید میزان نویز و وضوح تصویر را مطابق دلخواه خود انتخاب کنید.

کاهش نویز تصادفی

این ویژگی پارازیت و نویز تصاویر را به طور خودکار کاهش می دهد.

کاهش نویز دیجیتال

این گزینه نیز نویز های موجود در ویدئو را کاهش می دهد.

تنظیمات حرکت تصویر در تلویزیون 4K سونی

Motion flow

با انتخاب این گزینه تلویزیون به طور خودکار تعداد فریم های ویدئو را افزایش می دهد تا تصویری نرم و حرکاتی روان را مشاهده کنید. فعال سازی این گزینه برای تماشای مسابقات ورزشی یا فیلم های اکشن توصیه می شود.

حالت فیلم

با فعال سازی این گزینه، تلویزیون به طور اتوماتیک نوع فیلم را تشخیص داده و بر اساس آن تصویر را پردازش می کند. حذف لرزش تصویر و نرم کردن حرکات از ویژگی های این حالت است. می توانید شدت فعالیت این گزینه را به میزان کم، متوسط یا زیاد تنظیم کنید.

تنظیمات ویدئو

حالت HDR

با انتخاب این گزینه، نمایش جزئیات در نقاط بسیار روشن و بسیار تاریک تصویر، بهبود پیدا می کند.

دامنه ویدئوی HDMI

در صورتی که یک یا چند  دستگاه جانبی را از طریق درگاه HDMI به تلویزیون متصل کرده اید، در این قسمت می توانید دامنه سیگنال ورودی HDMI را تنظیم نمایید.

دامنه رنگ ها

در این قسمت می توانید محدوده بازسازی رنگ ها را سفارشی سازی کنید.

تنظیم مجدد

با انتخاب این گزینه تمامی تنظیمات مربوط به کیفیت تصویر 4k در تلویزیون سونی که اعمال کرده اید، لغو شده و به حالت پیش فرض کارخانه بر میگردد.

قیمت تلویزیون سونی

برای اطلاع از نحوه خرید اینترنتی و حضوری، قیمت تلویزیون ال ای دی سونی، مشاهده انواع مدل های تلویزیون و مشخصات فنی آنها می توانید به فروشگاه اینترنتی خانه سونی مراجعه کنید. خانه سونی عرضه کننده محصولات اصل سونی در ایران، امکان خرید را  به صورت نقدی، اینترنتی و حضوری برای مشتریان خود فراهم کرده است.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

1 دیدگاه برای “تنظیمات مربوط به کیفیت تصویر 4k در تلویزیون سونی

  1. خانه سونی گفته:

    سلام دوست عزیز
    وقتتون بخیر. با شماره 02122922020 تماس بگیرید تا تکنسین متخصص شما را راهنمایی نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.