عوامل تاثیرگذار بر قیمت تلویزیون سونی

عوامل تاثیرگذار بر قیمت تلویزیون سونی

تلویزیون، یکی از مهم­ترین محصولات این روز­های دنیا است. امروزه در هر خانه­ای یک تلویزیون وجود دارد. یکی از فاکتورهای بسیار مهم در خرید تلویزیون قیمت آن است. این روزها قیمت­های بسیار بالا باعث می­شود تا افراد نتوانند به راحتی این محصول را خریداری کنند. دلیل این قیمت­ های بالا اما به عوامل بسیاری وابسته است. در این قسمت برخی از عوامل تاثیرگذار بر قیمت تلویزیون سونی بررسی خواهند شد:

سال تولید

سال تولید یکی از عوامل تعیین ­کننده قیمت تلویزیون می­باشد و تاثیر بسیاری بر آن دارد. تلویزیون های جدید بدلیل وجود فناوری­های نوآورانه و ویژگی­های جدیدی که دارند با قیمت­هایی بیشتر از مدل­های قدیمی وارد بازار می­شوند.

سایز و کیفیت نمایشگر

یکی دیگر از عواملی که در قیمت تلویزیون تاثیر دارد سایز نمایشگر می­باشد، تلویزیون­ ها بسته با سایز نمایشگرشان قیمت ­های متفاوتی دارند. اما نکته قابل توجه این است که در کنار سایز نمایشگر عامل دیگری نیز دخیل است که می­تواند تاثیر سایز را کمتر کند. این عامل چیزی نیست جز هوشمند بودن یا نبودن تلویزیون. به عنوان مثال، قیمت یک تلویزیون 60 اینچی که غیر هوشمند می­باشد، نسبت به یک تلویزیون هوشمند سونی 55 اینچی، از قیمت کمتری برخوردار است.

پس علاوه بر سایز نمایشگر، کیفیت آن نیز بسیار مهم است. کیفیت نمایشگر، یکی دیگر از مهم فاکتورهای تاثیرگذار بر قیمت تلویزیون سونی می­باشد. مثلا یک تلویزیون سونی 55 اینچی با کیفیت تصویر 4K، نسبت به همان تلویزیون با کیفیت تصویر FullHD قیمت بالاتری دارد.

پردازش تصاویر؛ از عوامل تاثیرگذار بر قیمت تلویزیون سونی

سونی در محصولات اخیر خود به منظور پردازش تصویر از فناوری­های مختلفی استفاده می­کند. این فاکتور نیز مانند موارد قبلی که ذکر شد یکی دیگر از عواملی است که بر قیمت محصولات سونی تاثیر می­گذارد. شرکت سونی به منظور ایجاد کیفیت در پردازش تصاویر در بیشتر تلویزیون­های هوشمندی که به بازار ارائه می­کند، از پردازنده­های X1 Ultimate، X1 extreme  و 4K X-Reality Pro استفاده می­کند.

از مهم­ترین ویژگی­ های تمام این پردازنده ­ها بازسازی و فرآوری تصاویر است و این موضوع باعث می­شود تا کیفیت تصاویر دریافتی بهتر از قبل باشد. پردازنده X1 Ultimate جدیدترین پردازنده به کار رفته تلویزیون­ های سونی است، استفاده از فناوری­ های پیشرفته در این پردازنده باعث شده تا محصولاتی که در آن­ها از این پردازنده استفاده شده است نسبت به سایر محصولات کیفیت بهتری داشته باشند. این موضوع باعث شده است تا قیمت محصولاتی که از این پردازنده در ساخت آن­ها استفاده شده است، نسبت به سایر محصولات بالاتر باشد.

رنگ و وضوح تصاویر

وظیفه تصحیح رنگ و بازسازی آن در تلویزیون­ های سونی بر عهده فناوری TRILUMINOS DISPLAY است. در کنار این فناوری شرکت سونی از فناوری­های مختلف و جدیدی مانند ، Dual database processing و Object-based Super Resolution

Super Bit Mapping HDR نیز استفاده می­کند که وظیفه ارتقای کیفیت تصاویر را بر عهده دارند. استفاده از این فناوری­ های مختلف بسته به نوع کیفیتی که در تصاویر ایجاد می­کنند بر قیمت نهایی محصول نیز تاثیر دارد.

گستره دینامیکی یا HDR؛ یکی از عوامل تاثیرگذار بر قیمت تلویزیون سونی

یکی از مسائلی که در گذشته در تلویزیون ­ها وجود داشت این بود که جزئیات تصویر در صحنه­های خیلی روشن یا خیلی تاریک در آن محصولات قابل مشاهده نبود، به منظور حل این مشکل امروزه فناوری HDR (High Dynamic Range) بوجود آمده است و محصولات جدید این قابلیت را دارند و این قابلیت باعث شده است تا نمایش جزئیات در صحنه­ های تاریک و روشن به راحتی انجام بگیرد. تلویزیون­ های جدید سونی نیز از فناوری HDR پشتیبانی می­کنند، این موضوع نیز یکی دیگر از عواملی است که می­تواند در قیمت تاثیر بگذارد. در واقع می­توان گفت که محصولاتی که این قابلیت را دارند نسبت به محصولاتی که این قابلیت را ندارند از قیمت بالاتری برخوردار هستند.

 هوشمند بودن یا غیر هوشمند بودن محصول

هوشمند بودن یا نبودن تلویزیون یکی دیگر از عواملی است که می­تواند در قیمت آن تاثیرگذار باشد. تلویزیون­ های جدید و هوشمند سونی اکثرا از سیستم عامل اندروید پشتیبانی می­کنند. این موضوع باعث می­شود کاربران بتوانند کلیه اپلیکیشن­ ها و بازی­های اندرویدی را روی تلویزیون نصب و اجرا کنند. این تلویزیون­ ها قابلیت اجرای ویدئوی آنلاین، (مانند نت فلیکس) و تماشای برنامه ­های مورد علاقه کاربر را فراهم می­کنند. وب­گردی و مطالعه صفحات وب نیز از دیگر امکانات تلویزیون­ های هوشمند می­باشد. این ویژگی­ها و امکانات باعث می­شود تا محصولات دارای آن نسبت به محصولاتی که چنین امکاناتی را ندارند از قیمت بیشتری برخوردار باشند.

OLED یا LED بودن؛ یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت تلویزیون سونی

یک دیگر ار مواردی که بر قیمت تلویزیون تاثیرگذار است LED یا OLED بودن نمایشگر آن است. تلویزیون­ هایی که LED یا QLED هستند در حقیقت همان تلویزیون­های LCD می­باشند. تنها ویژگی این تلویزیون­ ها این است که برای روشنایی و تأمین نور نمایشگرهایشان، از نور بک لایت LED استفاده می­کنند. اما تلویزیون­ های OLED را می­توان به واقع LED نامید، علت این امر تفاوت در ساختار نمایشگر این تلویزیون­ ها با تلویزیون­ های LCD است. ویژگی تلویزیون­ های OLED این است که در این تلویزیون­ ها پیکسل­ ها قابلیت ساطع کردن نور را دارند و هریک از این پیکسل­ ها توانایی خاموش یا روشن شدن را نیز دارند.

یکی دیگر از ویژگی­های تلویزیون ­های OLED سونی این است که در این تلویزیون­ها نور بک لایت وجود ندارد و تیرگی و روشنی تصاوی، با روشن و خاموش شدن پیکسل­ها ایجاد می­شود. در نتیجه کیفیت رنگ و روشنی آن  در این تلویزیون­ ها، واقعی­تر تر سایر تلویزیون هایی است که چنین قابلیتی را ندارند.

این موضوع نیز در قیمت محصول تاثیرگذار است و تلویزیون­ هایی که OLED هستند نسبت به تلویزیون­ هایی که OLED نیستند قیمت بالاتری دارند. بهترین اقدام برای خریداران قبل از خرید یک تلویزیون این است که در مورد امکانات و ویژگی­ های آن، به خوبی تحقیق شود و تمامی ابعاد محصول مورد بررسی قرار بگیرد. چراکه تمامی تلویزیون­ های موجود در بازار بر اساس امکانات و ویژگی­ هایی که دارند قیمت­گذاری می­شوند.

مقالات مرتبط

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.