خصوصیات تلویزیون های پروجکشن سونی

روزهایی برای خرید تلویزیون های پروجکشن تنها به اندازه اینچ تلویزیون و قیمت آن توجه می کردید در صورتی که امروزه علاوه بر این موارد لازم است تا به فاکتورهای مهم دیگری مانند نسبت تصویر، وضوح تصویر، فرمت های وجود داشته، ورودی های تصویر، زاویه دید و بسیاری ویژگی های مهم دیگر توجه داشت. مثلا این تلویزیون ها که غالبا در مدل های CRT، DLP و LCD وجود دارند که هر کدام می توانند قابلیت های منحصر به فردی داشته باشند.

تلویزیون های پروجکشن سونی و طراحی آن ها

برخی از تلویزیون های سونی که صفحه نمایش آنها بزرگتر از ۴۲ اینچ است طراحی پروجکشن دارند. تلویزیون های پروجکشن تصاویر را داخل تعدادی جعبه بازتابنده فرستاده و سپس با کمک لنز و یا تعدادی آینه، تصویر را روی سطح داخلی تلویزیون که صفحه نمایشی مات است ارسال می کنند. در سال های گذشته این مدل تلویزیون برای به وجود آوردن تصاویر از  لامپ هایی با اشعه کاتدی و CRT ها استفاده می کردند، اگر چه این مدل پروجکشن به خوبی عمل می کرد اما به دلیل داشتن بدنه سنگین اغلب در زمان استفاده باید روی زمین قرار می گرفت.

تا اینکه با رشد این صنعت، شرکت مشهور  سونی توانست طراحی CRT در تلویزیون های پروجکشن را تغییر داده و همراه با فناوری های جدید مدل هایی از تلویزیون پروجکشن را تولید کند که با راحتی بیشتر و همچنین بدنه های سبکتر در ابعاد کوچکتر دقیقا عملکردهایی مشابه تلویزیون های قبلی داشته باشند.

تلویزیون های پروجکشن

تلویزیون های پروجکشن فعلی که شناخته ترین آنها تلویزیون های سونی می باشد تصاویری شفاف و با کیفیت داشته و این توانایی را دارند تا سیستم HDTV را به صورت دیجیتالی پخش کنند. البته باز هم تعداد بسیار کمی از این نوع تلویزیون ها به صورت CRT تولید می شوند که با کمک 3 لامپ تصویر کار می کنند، این لامپ ها هر کدام با داشتن رنگ های آبی، قرمز و همچنین سبز، تصاویر را به خوبی ساطع کرده و در کنار هم قرار می دهند و یک تصویر رنگی برای بیننده به وجود می آورند. این دستگاه ها برای در اختیار گرفتن کاربران به دو صورت دستی و البته به شکل اتوماتیک برای کنترل کردن تلویزیون از راه دور طراحی شده اند.

تلویزیون های پروجکشن

ویژگی های فنی و کاربردی این تلویزیون‌ها

خوب است بدانید در تمام تلویزیون هایی که پروجکشن هستند با کیفیت ترین تصاویر تنها در یک فاصله مشخص با یک زاویه دید ایجاد می شود. پس چنانچه بیننده دقیقا در روبروی تلویزیون بنشیند و یا کمی زاویه خود را تغییر دهد ممکن است تصاویر تلویزیون سونی را به میزان کمی تیره تر تماشا کند. تلویزیون های CRT هم مانند مانیتورهای رایانه ای که مالتی اسکن هستند این قابلیت منحصر به فرد را دارند تا با مشخصه های نمایش به صورت سیگنال های ویدیویی از خود سازگاری نشان دهند.

امروزه علاوه بر فرمت های قبلی سه فرمت دیگری به این تلویزیون ها اضافه شده است، که در این میان فرمت ۴۸p از جمله فرمت هایی بوده که توانایی پخش کننده های DVD را به شکل اسکن جلو رونده به وجود آورده است این در حالی بوده که فرمت ۷۲۰i و همچنین فرمت ۱۰۸۰i به صورت HDTV هستند. البته بیشتر مدل های CRT قابلیت پخش دو فرمت را دارند که اغلب به اندازه ۴۸۰i و فرمت ۱۰۸۰i می باشند و غالبا دیگر فرمت های موجود در تلویزیون باید به این دو فرمت تغییر پیدا کنند، یعنی فرمت ۴۸۰i باید به ۴۸۰p تبدیل شده و فرمت ۷۲۰p باید به ۱۰۸۰i تغییر یابد.

تلویزیون های پروجکشن

تحولات به وجود آمده در این تلویزیون‌ها

قدیمی ترین طرح های تلویزیون پروجکشن در ابتدا صفحه نمایش هایی کریستال و مایل داشتند که LCD گفته می شدند که البته باز هم برخی کارخانه ها LCD های کوچک به وسیله لامپ هایی با اینتنسیتی بسیار بالا تلویزیون های پروجکشنی را با وزن کم و عملکردی بالا تولید می کنند. معمولا این نوع تلویزیون ها در سایز ۶۲ اینچ می توانند پهنایی به اندازه ۱۸ اینچ را داشته و از نظر جرم کمتر از ۴۵ کیلوگرم وزن داشته باشند.

تلویزیون های LCD می توانند روی میزهای تلویزیون قرار داده شده و یا توسط گیره هایی که در پشت تلویزیون تعبیه شده است به راحتی به دیوار نصب شوند این نوع تلویزیون ها بین ۴۲_۷۰ اینچ تولید شده و نسبت به تلویزیون های LED جدید قیمت مناسب تری دارند.

تلویزیون های پروجکشن

بزرگترین مزیت این نمونه تلویزیون ها این است که مشکل ناهمگرایی و همینطور سوختن را ندارند  و  تلویزیون های CRT پروجکشن نسبت به تلویزیون های LCD رنگ های مشکی و طوسی را بهتر درجه بندی کرده و تصاویر را شفاف تر  نمایش می دهند. تمام این نمونه تلویزیون ها مجهز به صفحه نمایش واید هستند و به وضوح تصاویر ۱۲۸۰*۷۲۰ پیکسل و یا ۱۳۶۶*۷۶۸ را عرضه می کنند.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 3]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.