تفاوت رزولوشن تلویزیون 4K سونی

تفاوت رزولوشن تلویزیون 4K سونی

تلویزیون های سونی همواره از جمله پرفروش ترین محصولات در بازارهای لوازم صوتی تصویری در سطح جهان بوده اند. پس از ابداع کیفیت 4K و تولید تلویزیون هایی با رزولوشن 4K یا UHD، سونی نیز به جمع تولید کنندگان این تلویزیون ها پیوست. پس از آن محبوبیت تلویزیون های سونی به دلیل بهره مندی از رزولوشن فوق العاده 4K ، بیش از قبل شد. قیمت تلویزیون 4k سونی با توجه به تکنولوژی های آن متفاوت است. در ادامه به تفاوت رزولوشن تلویزیون 4K سونی می پردازیم.

رزولوشن تلویزیون 4K به چه معناست؟

4K یا UHD یا UltraHD همگی به یک معنی هستند. این اصطلاحات به مقدار کیفیت تصویر اشاره می کنند. کیفیت 4K ، برای امور فیلم برداری و نمایش تصاویر در نمایشگر تلویزیون یا کامپیوتر، یکی از رزولوشن های استاندارد محسوب می شود. علت نام گذاری کیفیت 4K این است که در این رزولوشن، تعداد پیکسل ها 4 برابر رزولوشن فول اچ دی یا FHD است.

تلویزیون های Full HD چه کیفیتی دارند؟

تلویزیون فول اچ دی یا FHD رزولوشنی برابر با 1080 در 1920 پیکسل دارند. بنابراین تصاویر در این تلویزیون ها با کیفیت 1920 در 1080 پیکسل به نمایش در می آیند و معنای اصطلاح Full HD نیز همین است. گاهی کیفیت Full HD، 1080 نیز خوانده می شود.

کیفیت Full HD تا پیش از ورود تلویزیون های 4K، بهترین رزولوشن برای نمایش تصاویر به حساب می آمد. اما پس از عرضه تلویزیون های 4K یا اولترا اچ دی، با کیفیت باورنکردنی به میزان 4 برابر Full HD، دیگر کمتر کاربری را می توان یافت که به خرید تلویزیون Full HD، رغبتی نشان دهد.

به طور کلی هنگامی که کیفیت ها را با ذکر اعداد بیان می کنیم، منظور تعداد پیکسل های تصویر در ارتفاع آنهاست. برای مثال کیفیت 1080، به دلیل اینکه دارای 1080 پیکسل  در ارتفاع است، به این نام خوانده می شود. در حالی که تعداد پیکسل ها در عرض یا پهنای تلویزیون های FullHD، 1920 پیکسل است. بنابراین تعداد پیکسل های ارتفاع تصویر، معیار نام گذاری عددی آنهاست.

کیفیت HD به چه معناست؟

یک تصویر با کیفیت HD دارای 720 پیکسل در ارتفاع  است. اصطلاح HD مخفف عبارت High Definition است.

کیفیت تصویر استاندارد به چه معناست؟

کیفیت استاندارد به معنای نمایش تصاویر با رزولوشنی برابر با 480 در 640 پیکسل است. به کیفیت استاندارد، به اختصار SD (Standard Definition) نیز گفته می شود. جالب است بدانید اکثر شبکه های تلویزیونی داخلی با کیفیت استاندارد پخش می شوند. بنابراین در صورتی که تنها شبکه های تلویزیونی داخلی را تماشا می کنید، هزینه کردن برای خرید یک تلویزیون 4K چندان منطقی به نظر نمی رسد.

تفاوت تلویزیون‌های 4K با تلویزیون های دیگر چیست؟

همان طور که حتما تا کنون متوجه شده اید، تفاوت رزولوشن تلویزیون 4K سونی با دیگر تلویزیون ها، در تعداد پیکسل های آنهاست. یک تلویزیون اولترا اچ دی یا 4K می تواند تصاویر را با تعداد 3840 پیکسل در پهنا و 2160 پیکسل در ارتفاع نمایش دهد.

برای توضیح بیشتر می توان گفت: تمامی تصاویر دیجیتال از تعداد زیادی پیکسل یا نقطه تشکیل شده اند. هنگامی که این پیکسل ها با رنگ های مخصوص خود (سبز، قرمز و آبی) کنار هم دیده می شوند، یک تصویر را می سازند. در واقع تمامی رنگ هایی که روی صفحه تلویزیون خود مشاهده می کنید، از کنار هم قرار گرفتن پیکسل های سبز، قرمز و آبی، با آرایش مخصوص تشکیل شده اند.

بدون شک، مشخصه یک تلویزیون 4K واقعی داشتن تعداد 3840 در 2160 پیکسل است. اما برخی تولید کنندگان، با ارائه تکنولوژی جدید و خاصی، موسوم به RGBW، از تعداد پیکسل های  RGBکمتری در نمایشگرهای خود استفاده می کنند.

البته این تلویزیون ها به هیچ عنوان از لحاظ کیفیت تصویر، دست کمی از تلویزیون های 4K ندارند. تنها تفاوت آنها استفاده از پیکسل هایی با رنگ سفید در ترکیب رنگی قرمز، سبز و آبی است. به کارگیری رنگ سفید در تکنولوژی RGBW ترکیبات رنگی متفاوتی را ایجاد می کند. در واقع ابداع تکنولوژی RGBW، راه حلی هوشمندانه برای تولید و نمایش رنگ های بیشتر در صفحه نمایش است.

پس چرا برخی از کارشناسان معتقدند تلویزیون های RGBW، تلویزیون های 4K واقعی نیستند؟

تعداد پیکسل ها در این سیستم، با احتساب پیکسل های سفید به همان میزان استاندارد 4K می رسد. اما برخی از منتقدان، پیکسل های سفید را جزء پیکسل های اصلی نمایشگر به حساب نمی آورند و به همین دلیل ادعا می کنند، چنین نمایشگرهایی 4K واقعی نیستند!

اما همان طور که ذکر شد، استفاده از پیکسل های سفید، به دلیل ایجاد ترکیب های رنگی بیشتر و نمایش دقیق تر رنگ های روشن است.  به کارگیری این فناوری پیشرفته به هیچ عنوان به منظور کمتر بودن تعداد پیکسل ها نیست.

تلویزیون های فورکی سونی از چه تکنولوژی هایی بهره مند هستند؟

تلویزیون های 4K سونی از چه تکنولوژی هایی بهره مند هستند؟

HDR

وجود تکنولوژی HDR یکی از مهم ترین ویژگی هایی است که باید در تفاوت رزولوشن تلویزیون 4K سونی وجود داشته باشد. با وجود تکنولوژی HDR می توانید جزئیات بیشتری از تصویر را در نواحی خیلی روشن و خیلی تاریک تصویر مشاهده کنید. HDR سرواژه عبارت  High Dynamic Range بوده و به معنی گستره دینامیکی بالا است.

سیستم عامل هوشمند

اکثر تلویزیون های هوشمند 4K سونی، به سیستم عامل اندروید مجهز هستند. به لطف وجود سیستم عامل اندروید، می توانید، اپلیکیشن های اندرویدی را روی تلویزیون نصب کرده و از اجرای آنها در نمایشگر بزرگ تلویزیون لذت ببرید. همچنین امکان مشاهده محتوای وب سایت ها، تماشای شبکه های تلویزیونی اینترنتی و ویدئوهای استریم، از دیگر مزایای وجود سیستم عامل هوشمند است.

نمایشگر OLED

نمایشگر های OLED  را می توان نمایشگرهای LED واقعی نامید. تلویزیون های OLED، برای تأمین روشنایی نمایشگر، از منبع نوری جداگانه استفاده نمی کنند (برخلاف تلویزیون های LED معمولی و LCD) . در تلویزیون های OLED، هر پیکسل به تنهایی می تواند روشن یا خاموش شده و نور مورد نیاز خودش را تأمین کند. بنابراین در این تلویزیون ها می توانید رنگ مشکی را با بهترین عمق و تاریکی مشاهده کنید.

OLED، سرواژه عبارت Organic Light Emitting Diode بوده و به معنی دیودهای طبیعی پرتوافکن می باشد. برای اینکه از تکنولوژی ساخت صفحه نمایش مطلع شوید، قبل از خرید، جعبه محصول را بررسی کنید و مشخصات مدل انتخابی را در وب سایت شرکت سازنده بررسی کنید. سونی برای ساخت پنل های نمایشگر خود از تکنولوژی های متفاوتی استفاده می کند و OLED تنها یکی از آن هاست. به عبارتی همه تلویزیون های سونی OLED نیستند.

 

چگونه بفهمیم که کیفیت تلویزیون 4K است یا نه؟

چگونه بفهمیم که کیفیت تلویزیون 4K است یا نه؟

یک تلویزیون با نمایشگر 4K باید تعداد 3840 در 2160 پیکسل داشته باشد. روش های مختلفی برای بررسی کردن کیفیت صفحه نمایش وجود دارد. اما بهترین راه برای اطمینان از کیفیت 4K تصویر تلویزیون، مراجعه به وب سایت شرکت سازنده و چک کردن مشخصات از طریق سریال نامبر دستگاه است.

برای این کار به وب سایت شرکت سازنده وارد شوید و شماره سریالی که معمولا در قسمت پشتی قاب تلویزیون حک شده است را در وب سایت وارد کنید تا فهرست مشخصات کامل دستگاه برای شما نمایش داده شود. همچنین با این روش می توانید از اصلی یا اورجینال بودن دستگاه خریداری شده، اطمینان حاصل کنید.

خانه سونی ارائه دهنده تلویزیون های 4K اصل سونی

برای اطلاع از قیمت تلویزیون سونی در انواع مدل ها، می توانید با کارشناسان خبره فروش خانه سونی تماس بگیرید. همچنین برای اطلاع از نحوه سفارش و خرید تلویزیون های سونی می توانید به فروشگاه اینترنتی خانه سونی مراجعه کرده و یا به طور حضوری به شرکت خانه سونی، به نشانی تهران- خیابان شریعتی – پایین تر از حسینیه ارشاد- کوی کامیار – پلاک 17 مراجعه فرمایید.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.